HARMO skal gjøre automatisert transport bedre tilpasset menneskelig atferd.

3 minutes
26. October 2026

ITS Norway leder det nye europeiske forskningsprosjektet HARMO, som skal bidra til tryggere samspill mellom automatiserte kjøretøy og andre trafikanter. Prosjektet ble startet i Leuven, Belgia den 14. og 15. oktober.

Hvordan oppfører vi oss egentlig i trafikken? Og hvordan endrer atferden seg når vi kjører en kjent rute, sammenlignet med en rute vi aldri har kjørt før?

Dette er sentrale spørsmål i HARMO (Human-Aware Road Mobility Optimisation), et treårig Horisont Europa-prosjekt som samler 13 partnere fra syv europeiske land. ITS Norway koordinerer prosjektet, og Nord universitet og Trygg Trafikk er de øvrige norske partnerne.

Når erfaring og vaner påvirker trafikksikkerheten

Automatiserte kjøretøy må kunne forstå og forutse hvordan mennesker faktisk oppfører seg i trafikken. Dagens systemer bygger ofte på modeller som ikke fullt ut fanger opp variasjoner i menneskelig atferd.

Vi oppfører oss ikke alltid likt. Når vi kjenner en vei godt, kan oppmerksomheten, reaksjonsmønstrene og sikkerhetsmarginene våre endre seg. Slike forskjeller kan få betydning for hvordan automatiserte kjøretøy samhandler med andre trafikanter.

HARMO skal utvikle og teste nye atferdsmodeller som tar hensyn til erfaring, vaner og kjennskap til trafikkmiljøet. Målet er at automatiserte kjøretøy skal kunne forutse menneskelige handlinger bedre og håndtere komplekse trafikksituasjoner på en tryggere måte.

Fra forskning til realistiske trafikksituasjoner

Prosjektet bygger videre på resultater fra europeiske forskningsprosjekter som i4Driving, BERTHA, HEADSTART, SUNRISE og SYNERGIES.

Gjennom kjøresimulatorer og data fra reell trafikk skal partnerne undersøke hvordan menneskelig atferd varierer mellom kjente og ukjente trafikksituasjoner.

Resultatene skal brukes i avanserte simuleringer og kombineres med kunstig intelligens, med mål om å utvikle løsninger som både tar hensyn til menneskelig atferd og oppfyller dokumenterbare sikkerhetskrav.

Løsningene skal blant annet evalueres i scenarioer for urban logistikk og automatiserte skytteltjenester. En del av testingen skal gjennomføres i såkalt «shadow mode», der systemene analyserer og forutsier handlinger uten å kontrollere kjøretøyet.

Europeisk samarbeid om tryggere automatisering

Under oppstartsmøtet i Leuven ble partnerne kjent med hverandres kompetanse og ansvarsområder, og la grunnlaget for prosjektets første fase.

HARMO skal bidra med kunnskap og verktøy som kan gjøre automatisert transport bedre rustet til å håndtere trafikk i den virkelige verden, der menneskelig atferd ikke alltid er forutsigbar.

For ITS Norway er prosjektet også en del av arbeidet med å koble europeisk forskning, teknologiutvikling og trafikksikkerhet tettere sammen.

Next article
Remota® blir medlem i ITS Norway